معرفی کتاب داستانی رابرت كندی از غرق شدن نجات يافت

معرفی کتاب داستانی رابرت كندی از غرق شدن نجات يافت

 

در این بخش به معرفی کتاب رابرت کندی از غرق شدن نجات یافت, که یک کتاب داستانی است می پردازیم. «رابرت كندي از غرق شدن نجات يافت» عنوان مجموعه داستانی است از نويسنده آمريكايي «دونالد بارتلمي» (1989-1931م) كه از وي به عنوان يكي از پيشگامان پست مدرنيسم ادبي ياد مي‌شود. داستان‌هاي بارتلمي از شيوه‌هاي سنتي داستان‌نويسي تبعيت نمي‌كنند و فاقد هرگونه طرح خطي و آغاز و ميانه و پايان مشخص هستند. در مجموعه داستان «رابرت كندي از غرق شدن نجات يافت» هر داستان براي خود شكلي جداگانه دارد و نويسنده در آثارش پيروي از هرگونه چارچوب يا قانون مشخص را نقض مي‌كند. 

از شاخصه‌هاي مهم آثار بارتلمي بهره‌گيري از عنصر تكه چيني و كولاژ است. اين شيوه علاوه بر آشكار ساختن جنبه چند وجهي انسان معاصر در آثار او، كاركرد ويژه ديگري نيز دارد و آن پرهيز از چيرگي يك روايت كلان در ساختار اثر داستاني است. «رابرت كندي از غرق شدن نجات يافت» كه عنوان يكي از داستان‌هاي اين مجموعه است از چندين صحنه مختلف تشكيل شده، هر صحنه از زبان راويان گوناگون به بيان ويژگي‌هاي رفتاري رابرت كندي، سياستمدار آمريكايي مي‌پردازد و در نهايت منجر به شكل‌گيري يك تصوير كلي در ذهن مخاطب مي‌گردد.

در آثار بارتلمي هيچ ارتباط معناداري بين اتفاق‌ها، پديده‌ها، شخصيت‌ها، ديالوگ‌ها، مكان و زمان وجود ندارد و مخاطب هرگز به هويت‌هاي اصلي شخصيت‌ها پي نمي‌برد.

تصويري كه او در داستان‌هايش ارائه مي‌دهد تصوير انساني گنگ و داراي ويژگي‌هاي رفتاري ضد و نقيض است و اعمالي كه از شخصيت‌هاي وي سر مي‌زند در اكثر مواقع عجيب و غريب‌اند.

در داستان «رئيس جمهور» مردمي كه خود به رئيس جمهور راي داده‌اند هنوز تصوير دقيقي از او و آينده‌اي كه قرار است به دستش ساخته شود ندارند و بي‌دليل در روند داستان يكي پس از ديگري غش مي‌كنند. در «جهش» نيز كه شاهد حضور دو شخصيت گمنام و گفتگوي آن دو پيرامون مباحث مختلف فلسفي و سياسي و اجتماعي با رويكردي هجو آلود هستيم در نهايت هيچ درك دقيقي از روايت يا تصوير مشخصي از شخصيت‌ها براي مخاطب به دست نمي‌آيد و فضاي داستاني همچنان در ابهام باقي مي‌ماند.

آثار دونالد بارتلمي بازتابي است از جوامع غربي عصر پست مدرن و انسان معاصري كه در اين دوران روزگار مي‌گذراند. داستان‌هاي او سعي دارند كه با طنزي سياه اين وضعيت را به نقد بكشند.

1 دیدگاه برای «معرفی کتاب داستانی رابرت كندی از غرق شدن نجات يافت»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *