به بچه ها چگونه یاد بدهیم کتاب بخوانند؟

به بچه ها چگونه یاد بدهیم کتاب بخوانند؟

در این بخش از سایت کتابخوار با یک مسئله مهم آشنا می شویم. که چگونه باید به بچه ها و کودکان یاد بدهیم که کتاب خوانند. این پرسش بسیاری از پدر و مادرها است که به آن پاسخ می دهیم. برای یادگیری این مسئله مهم با ما همراه باشید. همه ی ما از اهمیت کتاب و کتاب خوانی در تمام سنین اطلاع داریم اما چرا برخی از ما زیاد کتاب نمی خوانیم؟ آیا خواندن کتاب نیاز به فرهنگ سازی دارد؟  در این بخش  مصاحبه ی اختصاصی با آقای بهزاد زیبایی، مدیر مجله پزشکی دکتر سلام داشتیم . از زبان ایشان نحوه ی آموزش مطالعه کتاب را برای فرزندان خود، یاد می گیریم.  

مطالعه کتاب در کودکان

آقای زیبایی، چگونه می توانیم به فرزندان خود کتاب خواندن را آموزش بدهیم ؟ چه کارهایی لازم است برای فرهنگ سازی مطالعه ی کتاب برای فرزندان خود انجام دهیم؟   

به نظر من، کتاب خوانی یک فرهنگ است و لازم است از سنین کودکی به کودکان آموزش دهیم. کودکان بعد از دو یا سه سالگی رفتار پدر و مادر ها را می بینند و مورد ارزیابی قرار می دهند و از این سنین به بعد سعی می کنند خوب ببینند و یاد بگیرند. طبق تحقیقاتی که من داشتم به این نتیجه رسیدم که افرادی که به کتاب و کتاب خوانی علاقه مند هستند فرزندان آن ها نیز به کتاب علاقه مند می شوند. شما حتما دیده اید زمانی که کاری انجام می دهید بچه ها بیشتر از بزرگسالان کارهای شما را مورد بررسی قرار می دهند و گاهی تکرار می کنند.

کتاب خوانی در کودکان

خواندن کتاب باعث می شود ذهنیت کودکان از سنین کم به کتاب باز شود، با مطالعه ی شما و مشاهده ی کودک، به مرور زمان شاهد این خواهید بود که کودک شما به کتاب علاقه مند می شود. با وجود اینکه از محتویات کتاب متوجه چیزی نمی شود اما ورق می زند. همین ذهنیت باعث می شود زمانی که کودک به مهد کودک رفت، به دفتر، نقاشی ، آموختن شعرها و … علاقه مند شود. با ادامه ی مطالعه ی شما کودک هرچه بزرگتر می شود خود به خود فرهنگ کتاب خوانی در او شکل می گیرد و به مطالعه ی کتاب علاقه نشان می دهد. از سه، چهار سالگی به کودک کاغذ و قلم بدهید تا روی کاغذ حتی خط خطی کند کم کم برای او نقاشی بکشید او رنگ کند. در سنین پنج سالگی برای کودک خود کتاب داستان های جذاب بخوانید، شش سالگی کتاب هایی که خودش بسیار دوست دارد را بخوانید. و در مدرسه نیز او را حمایت کنید اما نه آنقدر که متکی به شما شود و بدون حضور شما نتواند درس بخواند. به مرور زمان، تلاش شما برای علاقه مند سازی فرزند شما به مطالعه ی کتاب، نتیجه خواهد داد.

خواندن کتاب کودکان

همین امر، یعنی فرهنگ سازی خواندن کتاب برای کودک برای خود شما نیز خوب است، چون شما برای فرهنگ سازی فرزندان خود، ساعت ها وقت خود را صرف مطالعه کرده اید و خودتان هم به مطالعه ی کتاب علاقه ی بیشتری پیدا می کنید. با آرزوی روزی که ایرانیان عزیز، بیش از پیش به مطالعه ی کتاب علاقه نشان دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *